Eesti Metodisti Kiriku Ajakiri

Eesti Metodisti Kiriku eraldumisest Ühinenud Metodisti Kirikust 

2023. aasta jaanuaris külastas Ühinenud Metodisti Kiriku Balti- ja Põhjamaade piiskop Christian Alsted Eestimaad, et kohtuda EMK vaimulike ja koguduste juhatustega. Tallinnas, Võrus ja Jõhvis korraldatud kohtumiste eesmärk oli selgitada Eesti Metodisti Kiriku ÜMK-st lahkumise protsessi. 

Eesti Aastakonverents otsustas 2022. aasta juunis 96% häälteenamusega astuda samme Ühinenud Metodisti Kirikust eraldumiseks hiljemalt 2023. aasta suvel. Kuna ÜMK kirikukorra (The Book of Discipline) järgi puudub võimalus kohalikel kogudustel ja piirkondadel Ühinenud Metodisti Kirikust oma varaga lahkuda, koostas piiskop Christian Alsted koos töörühmaga Põhja-Euroopa ja Euraasia Keskkonverentsi kirikukorra täiendamiseks sätted, mille alusel on EMK-l võimalik ÜMK-st eralduda. Kirikukorra täiendused kinnitati keskkonverentsi erakorralisel istungil 18. märtsil 2023.  

Lahkumisprotseduurist lähtuvalt tuleb igas EMK koguduses läbi viia hääletus EMK eraldumise kohta ÜMK-st. Koguduse konverentsil, kus hääletus toimub, peab kohal olema vähemalt 30% tunnistavatest liikmetest. Hääletustulemus loetakse positiivseks, kui vähemalt kaks kolmandikku koguduse konverentsil osalevatest tunnistavatest liikmetest on EMK eraldumise poolt. 2023. aasta juunis toimuv aastakonverents kinnitab lõpliku lahkumise juhul, kui kaks kolmandikku EMK kogudustest on hääletanud eraldumise poolt. 

EMK Kirikuvalitsus ja tuleviku töörühm (mille koosseisus on superintendent Robert Tšerenkov, endine superintendent Taavi Hollman, ÜMK Peakonverentsi delegaat Priit Tamm, peakonverentsi varudelegaat Mark Nelson ja superintendendi assistent Marjana Luist) tegelevad jätkuvalt sellega, et ÜMK-st eraldumisega seotud ettevalmistused saaksid tehtud: valmistatakse ette koguduste konverentsidega seotud dokumentatsiooni, tegeletakse põhikirja muudatusettepanekutega, peetakse läbirääkimisi oikumeeniliste ja rahvusvaheliste koostööpartneritega tuleviku koostöö osas jms.  


Tuleviku töörühm on kaardistanud Eestimaa metodistide küsimused ja murekohad seoses ÜMK-st eraldumisega. Siinkohal toome välja olulisemad küsimused ja tuleviku töörühma poolt koostatud vastused.  

2022. aastal otsustati aastakonverentsil, et EMK lahkub ÜMKst. Miks on kogudustes vaja hääletusi läbi viia? 

Eesti Vabariigi seadusandluse järgi EMK Aastakonverentsi otsusest piisab, et ÜMK-st lahkuda. Austusest ÜMK, meie piirkonna keskkonverentsi ja piiskopi vastu ning sõbralike suhete säilitamiseks soovime ÜMK-st lahkuda täites kirikukorra ja keskkonverentsi poolt sätestatud tingimusi. 

Kuidas on jõutud sellise olukorrani, et liberaalsete asemel lahkuvad ÜMK-st konservatiivsed? 

Alates 1972. aastast on ÜMK peakonverentsidel tõstatatud samasooliste laulatamise ja ordineerimise küsimus. Iga kord on traditsiooniline seisukoht saanud häälteenamuse. 2019. aastal toimunud erakorralisel peakonverentsil, mis pidi aastakümneid kestnud vaidluse lahendama, kinnitati taaskord traditsiooniline seisukoht. Kuid paljud vaimulikud ja piiskopid ei aktsepteerinud peakonverentsi hääletustulemust ja otsustasid ÜMK konservatiivset kirikukorda mitte rakendada. Kirikukord on formaalselt küll konservatiivne, aga kuna selle rikkujaid ei pidurdata ja nende kohta esitatud kaebusi ei menetleta, ei saa Ühinenud Metodisti Kirikut sisulises mõttes enam traditsiooniliseks pidada. 
Homoseksuaalsus ja soolise identiteedi küsimus on vaid kõige rohkem päevakorras olnud teema, kuid sugugi mitte ainus ega ka mitte kõige olulisem lahkhelide põhjus. Inimseksuaalsuse teemaliste vaidluste taga on erinevad vaated Piibli autoriteedile ja Piibli tõlgendamisele. Paljud lääne riikide metodistid on läbi aastakümnete kohandunud ilmalike vaadetega ja pehmendanud evangeeliumi sõnumit, esitades kiriku põhimissioonina maailma õiglasemaks muutmist, mitte aga inimeste meeleparandusele juhtimist. Lähenemine homoseksuaalsuse teemale on sellisest ilmalikustumisest kõige nähtavam tulemus.  
Nüüdseks on paljud traditsioonilistel seisukohtadel olevad metodistid ÜMK-st lahkumas, sest ainult nii näevad nad oma võimalust jääda ustavaks Pühakirjale ja täita Kiriku missiooni. 2022. aastal lahkus ÜMK-st üle 2000 konservatiivse koguduse, lisaks neile on veel paljud kogudused lahkumas 2023. aastal. Suure tõenäosusega saab 2024. aasta peakonverentsil olema liberaalidel häälteenamus ning võimalik, et kirikukorda muudetakse nii, et samasooliste laulatamine ja ordineerimine muutub ka kirikukorra järgi aktsepteeritavaks. Võib juhtuda, et pärast 2024. aasta peakonverentsi saab koguduste lahkumine koos varaga olema oluliselt keerulisem või võimatu. 

Kas pärast ÜMK-st lahkumist jätkab EMK iseseisva kirikuna või liitub Globaalse Metodisti Kirikuga?  
Kuna lahkumisprotsess nõuab palju aega ja tähelepanu, keskendume esialgu sellele ning alles siis, kui oleme ÜMK-st eraldunud, hakkame terve kirikuna arutama edasiste sammude ja valikuvõimaluste üle. Pärast ÜMK-st lahkumist jätkab EMK tegutsemist lähtuvalt oma põhikirjast, EV seadustest ja hetkel ÜMK-s kehtivast kirikukorrast kuni ajani, mil me kas ühineme mõne teise konfessiooniga või jõuame otsuseni jääda iseseisvaks ja koostame oma kirikukorra. Meie usu alused ja teoloogiline identiteet ÜMK-st lahkudes ei muutu. Nende säilitamise soov ongi põhjus ÜMK-st lahkumiseks.  

Tags:

Veel rubriigis Kirikuelu

Olav Pärnamets

Ühe raamatu inimesed

Artikkel rõhutab Pühakirja keskset rolli metodistlikus liikumises, tuues esile vajaduse uuendada vaimulikku

Millisena näevad meid teised?

Eesti Metodisti Kirikule omistatakse oikumeenilisus, avatus ja tugevad põhimõtted. Kirikut kiidetakse koostöö
KV Haapsalus

Rändav kirikuvalitsus

EMK Kirikuvalitsus korraldab regulaarselt kohtumisi koguduste ja struktuuriüksuste esindajatega üle Eesti. Need

Metodistide veebikohtumised

EMK veebisündmused, nagu veebinarid ja meto-õhtud, pakuvad võimalust koguduste liikmetele üle Eesti
EMK Aastkonverents 2022

Aastakonverents

17.-19. juunil toimus Tallinnas Eesti Metodisti Kiriku aastakonverents, millest võtsid osa EMK
Mine Üles