Eesti Metodisti Kiriku Ajakiri

Rubriik

Tähtpäevad

Hugo Lepnurme mälestusorel 10-aastane

Tallinna metodisti kiriku orel

10 aastat tagasi sai EMK Tallinna kogudus ja ühtlasi kogu Eesti endale ajaloo esimese oreli, mille ehitamisel on järgitud prantsuse orelimeistrite traditsioone. Töö teostajaks sai konkursi võitnud Belgia orelimeister Guido Schumacher. Orelis on 24 registrit, 2 manuaali ja 1700 vilet. Suurt kaalu omavad prantsusepärases orelis puhkpilliregistrid, nagu oboe, trompet, tromboon (posaune) jne. Orel on ehitatud professor Hugo Lepnurme mälestuseks.

Orel saabus Eupeni orelitöökojast Tallinnasse 26. septembril 2011. Selle paigaldamine kestis 5. oktoobrini ja häälestamine 22. oktoobrini. Oreliga avajumalateenistus toimus 30. oktoobri hommikul ja pidulik kontsert samal päeval kell 17. Avakontserdil esinesid orelil meie orelikonsultant Göran Grahn Rootsist ja professor Hugo Lepnurme õpilased Ene Salumäe, Virve Soode, Piret Aidulo, Kristel Aer ja Toomas Trass.
Pikem artikkel oreli kojujõudmisest on ilmunud ajakirjas Koduteel nr 4 (103), 2011, pealkirja all „Olgu temast palju rõõmu“.

Külalised avakontserdi järel. Vasakult: Göran Grahn (orelikonsultant, Rootsi), Mart Laar (Sihtasutuse Hugo Lepnurme nimeline orelifond nõukogu esimees), Michaela Schumacher, Nicolaas Buyck (Belgia suursaadik Eestis) ja Guido Schumacher (Belgia orelimeister).

Hoia enda hooleks antud vara …

24. oktoobril tähistasid Merle ja Taavi Hollman hõbepulma- ning 8. novembril Velli ja Matti Hollman kuldpulmapäeva. Neid pidulikke sündmusi tähistati üheskoos tänuteenistusega 1. novembril Mere pst. 3 kirikus, kus 50 aastat tagasi toimus Velli ja Matti laulatus. Siinkohal avaldame Olav Pärnametsa tervitussõnumi kuld- ja hõbepaarile.

Mulle on meelde jäänud Piibli kirjakoht, millega teid, Velli ja Matti, tervitas teie pulmapeol Kärdlas kohalik baptistikoguduse pastor: „Oh Timoteos! Hoia enda hooleks antud vara …“ (1Tm 6:20a). 2Tm 1:14 ütleb: „Kaunist, sinu hooleks usaldatud vara hoia Püha Vaimu läbi, mis meis elab.“ The Amplified Bible tõlgib seda: „Valva ja hoia suurima hoolega kallihinnalist ja imeliselt saadud andi, mis on usaldatud sulle, Püha Vaimu abiga, kes teeb oma kodu meis.“

Siin kirjakohas on jutt kallisvaradest, mida ja keda Jumal on usaldanud oma ustavate hoolde. Kas nende hulka kuulub ka naine? Pühakiri ei jäta siin ruumi kahtlemiseks: „Tubli naine on palju enam väärt kui pärlid“ – sellega on öeldud, et palju enam väärt kui kõige kallimaks peetav maine vara. Kes leiab tema? Meie ees on täna kaks tubli meest, kes võivad öelda: „Meie leidsime!“ Ja kui pisut järele mõelda, siis võiks öelda, et eks need varandused leidsid natuke meid ka.

Varsti hakkas Taevaisa Mattile ja Vellile kallisvara juurde lisama. Neile pandi nimedeks Taavi, Liivi ja Marti. Aastad möödusid ja hea Issand usaldas järjest rohkem oma kallisvara nii Matti kui ka Taavi hoolde. Mattile koguduse juhatuse esimehe ülesannetes, Taavile nii abikaasa, pereisa, koguduse kui ka kiriku karjase ülesannetes. Palju kõrgehinnalist Issanda vara. Matti, kuidas sa küll oled suutnud hoida hoolega oma kaasat, lapsi ja koguduse majapidamist? Taavi, kuidas sa küll oled suutnud hoida hoolega Merlet, Eliisabetti, Hannat, Naatanit, Rahelit ja Taavetit, kogudust ja kirikut?

Usun, et olete kuulda võtnud apostel Pauluse nõuannet: „Seda kallisvara, mis su hoolde on usaldatud, hoia Püha Vaimu abiga, Kes meis elab. Püha Vaimu abiga – väe, armastuse ja mõistlikkuse Vaimu helde abiga. Loodan kindlasti, et järelejäänud osa teekonnast te jätkate samal kursil.

Armastusega teie Olav ja Urve.
1. novembril, Kõigi Pühakute Päeval 2017 Mere pst. kirikus.

Palju õnne ja õnnistust kuld- ja hõbepulmapaarile!

Aino Henno 95

25. novembril tähistas kauaaegne Tallinna metodisti koguduse liige Aino Henno 95. sünnipäeva.

Aino Henno on kirjutanud tuhatkond luuletust. Avaldatud on valikkogu „Hõbepasun”, teine kogu ootab avaldamisjärge.

Väga viljakas on juubilar olnud tõlkijana: ta on eestindanud umbes 40 vaimulikku raamatut inglise ja saksa keelest. Tähelepanuväärne on, et need raamatud jõudsid eesti keelde sügaval nõukogude ajal, mil lääne kristlik kirjandus oli praktiliselt kättesaamatu. Tõlked levisid enamasti masinkirjas. Siinkirjutajagi on mitmeid neist kirjutusmasinal trükkinud ja paljusid lugenud. Need tõlked olid kui sõõm värsket õhku stagnaaegses vaimupimeduses ja usulise kirjanduse leviku piiramises. Nende hulgas olid C. S. Lewise „Mõtteid kannatusest” ja „Lihtsalt kristlus”, Rick Joyneri „Lõikus“, Erich Saueri „Maailma lunastuse koit“ ja „Ristilöödu võit“, Derek Prince’i „Õnnistus või needus – vali ise!“.

Loe edasi

Maret Puu – suure südamega naine

Maret Puu on Tallinna koguduse kauaaegseim liige, 1. juunil sai täis 70 aastat sellest, mil ta ühines metodisti kogudusega Sitsi tänava Petlemma palvelas.

unnen Maretit ajast, kui elasime Sitsi piirkonnas 1950. aastatel. Maret koos abikaasa Pauliga käis läbi minu isa (pastor) Albert Sergoga. Et Maret oli muusikahuviline, siis mu isa õpetas talle mandoliinimängu. Algul näis see raskena, aga mõne aja möödudes oli pillimäng selge.

Loe edasi

Mine asukohta Üles